İkinci El Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci El Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

- İkinci el araç almak risktir. Tamirciden çıkamayabilir, aracınızı ikiye bölünmüş bulabilirsiniz.

+ İkinci el araçlar daha ucuzdur. Ömrünüz boyunca araba borcu ödemek zorunda kalnmazsınız.

- İkinci el araçların arıza çıkarma ihtimali daha yüksektir. Tamircilere servet harcayabilirsiniz.

+ İkinci el araçların bakımları ve tamiri daha düşük maliyetlidir. Bakımlarınızı ucuza hemen yaptırırsınız.

..........

Gördüğünüz gibi ikinci el araç almanın bir çok avantajı ve dezavantajı vardır. Fakat özellikle dövizin fırladığı ve Koronanın tüm piyasaları alt üst ettiği bu dönemde ikinci el araç almak malesef daha mantıklı hale gelmiş durumda.

İkinci el araç alırken karşılıklı güvenden daha çok mümkün olan bütün kontrolleri yapmak bizim için çok önemlidir. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Paranızı sonuna kadar harcamayın: 2. El araç alırken alabileceğimiz en pahalı aracı almaya çalışırız fakat aracı aldıktan sonra Kaskosu, sigortası, lastikleri, ağır bakımları derken araca ufak bir servet harcarız. Eğer öncesinde bu harcamalar için de kenara para koymazsanız çektiğiniz krediyi ödeyemeyebilir ve arcınızı tekrar satmak zorunda kalabilirsiniz Bu sebepler 1 kere araç alacağım dişimi sıkar öderim mantığından ziyade siz yine de kenara Kasko, Sigorta, Bakım gibi işlemler için minimum 5000TL ayırın.

2- İçinize sinen bir araç alın: İçinize sinen araçlar daha pahalı olabilir ve bütçeniz buna yetmeyebilir. Siz de içinize sinen aracın daha eski modelini alabilirsiniz. Sırf daha yeni diye kısa süre sonra sıkılacağınız ve beğenmeyeceğiniz bir araç almayın. Örneğin Aileniz ve çocuğunuzla kullanacağınız bir araç A ve B segmenti bir araç olmasın. (i10, polo, clio vb) Otomatik istiyorsanız manuel ile idare ederim demeyin. Sunroof istiyorsanız olmasa da olur demeyin. Arka camların otomatik olması önemliyse aman ne olacak demeyin. Aracınızı severek alın.

3- Aracın Fiyatını İyi Analiz Edin: Bir markanın bir modeli arasında doluluk ve boş olmasına göre büyük fiyat farkı olacaktır. Sunroof var mı otomatik mi dizel mi değişeni var mı boyası var mı, kaç km'de gibi önemli verilere, beğendiğiniz araç için fiyat kıyaslaması yaparken dikkat edin. Araç fiyatları şehirden şehire de değişiklilik gösterir. Beğendiğiniz aracın model ve donanımını diğer şehirdeki fiyatlarla koyaslayın.

4- Son Sahibi Hakkında ve Araç Hakkında Yeterince Bilgi Edinmeye Çalışın: Araç son sahibinde ne kadar süre durmuş? Ne kadar el değiştirmiş ? Neden satılıyor gibi sorular sorun. Satıcı yeterince bilgi vermiyor ise satınalmaktan derhal vazgeçin. Satıcı kendisine başka bir enayi alıcı bulsun.

5- Aracı kontrol edin: Uzman olmasanız bile basit kontroller size yardım edecektir. Torpidoda, direksiyonda, Viteste, Kapı Kollarında aşınma var mı? Yoğun aşınmanın olduğu araçları önermiyoruz. Yaşına göre normal ve km'si 150.000'in üstünde araçlarda bu aşınma görece normal olabilir. Fakat aracına biilerek zarar veren bir çok şoför mevcut. Biz aracını bu şekile kullanan kişilerden araç almanızı önermiyoruz.

Tekerlek Kontrolleri: Aracın tekerleklerini düz konuma getirin. Sağ ve sol ön tekerlerdeki boşlukları parmaklarınızla kıyaslayın. Farklı boşluklar aracın önden ciddi bir darbe aldığını gösterir.

6- Expert Ücreti Detayını Sorun: En önemli kısmı burası. Satıcıya eğer dediğinizden farklı bir değişen veya kaza çıkması durumunda exper ücretini ödemeyi kabul ediyor musunuz diyin!! Eğer karşı taraf bunu doğrudan kabul ediyorsa doğru yoldasınız demektir. Etmiyorsa bir problem vardır. Aracı bırakın. Daha iyilerini bulabilirsiniz.

7- Akşama doğru buluşmalara, Noter Kapanacaklar'a dikkat edin: Araç alırken acele etmeyin ettirmeyin. Benim de başıma gelen buluşmaya geç gelmeler Noter kapanacak hemen satalımlar'ı yapmayın ve yapılmasına izin vermeyin. Gerekirse aracı ertesi gün alın. 2015'de aldığım bir araçta Notere gittik. Noter kapanmak üzereydi. Ücreti gönderdim aracın rehini var dedi ve satış yapılamadı. Bu olabilecek en kötü senaryo. Siz bu duruma düşmeyin.

8- Aracınızı Güvenilir bir Exper'e götürün: Aracınızı güvendiğiniz bir expere götürerek tüm testleri yaptırın. Exper'e vereceğiniz paraya acımayın.  Aksi halde başınızı taşlara vurabilirsiniz.

Haber Yorumları